مقالات

روش‌های صحیح تمیز کردن صفحه لپ‌تاپ

تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

در این نوشتار قصد داریم تا بهترین روش‌های تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ را با هم مرور کنیم.

هر وسیله و یا دستگاهی که خریداری می‌کنیم، قطعاً نیاز به نگهداری و مراقبت دارد. نگهداری آن شامل تمیزکاری  و سرویس به موقع خواهد بود. با گذشت زمان هم لپ‌تاپ قطعاً دچار آلودگی و کثیفی خواهد شد و این آلودگی‌ها به عملکرد دستگاه آسیب وارد می‌کنند. کثیف شدن لپ‌تاپ‌ها اتفاقی ساده است، اما تمیز کردن آن کمی زمان بر می‌باشد. از آنجایی که این دستگاه دست راست کارمندان، دانشجویان و تمام اقشار است، پس باید در حفظ و نگهداری آن کوشا بود. با اینکه خرید انواع کیف لپ تاپ و استفاده از آن تا حدودی جلوی این مشکل را می‌گیرد، اما آن را از بین نمی‌برد. ما در این مقاله از سارگوتاپ قصد داریم روش‌های صحیح تمیز کردن نمایشگر لپ‌تاپ را به شما آموزش دهیم.

ابزار مورد نیاز برای تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

همانطور که بیشتر اشاره کردیم تمیز کردن صفحه لپ‌تاپ نیازمند دقت بالایی بوده، به همین خاطر به ابزارهای مخصوصی احتیاج دارد. اما تمام این ابزارها جزء وسایل در دسترس هستند. از جمله این ابزار شامل: الکل، پد الکلی، پارچه‌های مخصوص، دمنده‌های هوا و سواپ‌های پنبه‌ای می‌شوند. دمنده‌های هوا مخصوص تمیزکاری دوربین هستند.
به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان در نظافت و تمیزکاری صفحه لپ‌تاپ از وسایل گرمایشی استفاده نکنید. چراکه صدمات جبران ناپذیری را به لپ تاپ وارد می‌آورد. از دیگر ابزارهایی که باید از دایره ابزارهای مخصوص به نظافت خارج شوند، محلول‌های متعدد برای پاک کردن است. بسیاری از شرکت‌های تولید لپ‌تاپ به خصوص شرکت اپل، توصیه کرده است که پاک کننده‌های حاوی پروکسید و هیدروژن را به کار نبرید. زیرا این مواد بدنه محصول را از بین خواهند برد.

روش‌های صحیح تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

در صورتی که صفحه نمایش لپ‌تاپ و یا کامپیوتر خانگی شما مرتب تمیزکاری نشود، دیگر زیبایی اولیه را نخواهد داشت. همچنین درخشندگی خود را از دست می‌دهد. برای جلوگیری از این موارد در ادامه روش‌های ساده تمیزکردن صفحه لپ تاپ را به شما معرفی می‌کنیم.

پارچه مناسب انتخاب کنید

استفاده از پارچه مناسب یکی از ارکان اصلی تمیزکاری صفحه لپ تاپ است. در این مورد به هیچ عنوان از دستمال کاغذی استفاده نشود. به دلیل آنکه این دستمال پرز‌هایی از خود به جا می‌گذارد، باعث آسیب به صفحه نمایش و شیشه لپ تاپ شده و حتی ممکن است آن را دچار خط و خش کند. استفاده از پارچه‌های مخصوص پاک کردن شیشه عینک، بهترین گزینه است. چرا که آنها به گونه‌ای طراحی شده که هیچ گونه خط و خشی بر روی عینک به جای نمی‌گذارند.

پیروی از دستورالعمل‌های شرکت سازنده

هر شرکتی برای استفاده از محصول خود یک سری دستورالعمل‌هایی را در دفترچه راهنما به شما ارائه می‌دهد. در تمیز کردن صفحه لپ تاپ هم دستورالعمل‌هایی از طرف شرکت‌ها ارائه شده است که بهتر است از آنها پیروی گردد. به عنوان مثال شرکت ال جی عدم استفاده از مواد شوینده برای تمیزکاری صفحه تلویزیون و یا لپ‌تاپ خود را در نظر گرفته است. در حالی که شرکتی نظیر دِل استفاده از دستمال نرم به همراه کمی الکل را پیشنهاد می‌دهد. با تمام این اوصاف توصیه ما به شما این است که قبل از تمیز کردن صحیح صفحه لپ تاپ سری به دفترچه راهنمای دستگاه خود زده و نکات مربوط به تمیز کردن آن را در نظر بگیرید.

تمیز کردن صفحه لپ تاپ
روش تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

به کارگیری مواد پاک کننده مخصوصِ تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

بسیاری از شرکت‌ها در کنار لپ تاپ و یا ال‌ای‌دی هایی که ارائه می‌دهند، مواد شوینده و یا اسپری‌های مخصوصی را هم به خریدار تحویل می‌دهند تا خدایی نکرده هنگام تمیزکاری این صفحه نمایش‌ها، آسیبی به دستگاه وارد نشود. در صورتی که این اسپری‌ها به خریدار تحویل داده نشود، به او توصیه می‌گردد که چه نوع مواد شوینده‌ای را خریداری کرده و برای تمیزکاری استفاده کنند. علت اصلی حساسیت تمیز کردن صفحه نمایش لپ‌تاپ و یا صفحه نمایش ال ای دی، زمانی فراتر می‌رود که آنها دارای روکش ضد مات باشند. در نتیجه بر اثر سهل انگاری و استفاده از مواد شوینده نامرغوب، موجب ایجاد لک‌هایی روی صفحه نمایش خواهد شد.

به کارگیری اسپری هوای فشرده

در بسیاری از مواقع صفحه لپ تاپ هیچ‌گونه لک و یا اثری از انگشت ندارد، تنها کافیست که خاک‌های روی آن زدوده گردد. در این مرحله استفاده از پارچه یا دستمال‌های نامناسب ممکن است به صفحه نمایش آسیب وارد کند. پیشنهاد ما در این مرحله استفاده از اسپری هوای فشرده است. این اسپری ابزاری بسیار کارآمد برای زدودن گرد و غبار موجود روی صفحه نمایش خواهد بود، اما قبل از استفاده از آن بهتر است یک سری نکات را مد نظر قرار دهید. ابتدا اسپری را به خوبی تکان داده و به این نکته توجه کنید که در بیشتر مواقع ممکن است گازهای موجود در اسپری به صورت مایع تخلیه شوند. در نتیجه اصابت این مایعات با لوازم برقی ممکن است خطراتی را به وجود آورد. پس قبل از استفاده از اسپری‌ها، آن را در هوای آزاد تست و امتحان کنید.

عدم استفاده از آب آشامیدنی برای تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

احتمالاً تا پیش از خواندن این مطلب شما هم بر این باور بودید که استفاده از آب آشامیدنی یا همان آب لوله کشی می‌تواند برای تمیزکاری صفحه نمایش استفاده گردد، اما در این مورد باید بگوییم بهتر است از استفاده آن خودداری کنید. آب آشامیدنی از املاح معدنی فراوانی برخوردار است که همین املاح برای صفحه نمایش مضر خواهند بود و موجب ایجاد خط و خش‌های روی صفحه نمایش می‌گردند. به همین خاطر به شما پیشنهاد می‌شود به جای آب لوله کشی، از آب‌های مقطر بهره ببرید، اما باز هم از پاشیدن مستقیم آب مقطر به صفحه نمایش جدا خودداری کنید. در این مورد کمی از آب مقطر را بر روی دستمال نرم اسپری کرده، سپس با آن صفحه نمایش لپ‌تاپ را تمیز کنید.

مراحل تمیز کردن صفحه لپ تاپ

برای تمیز کاری صفحه لپ‌تاپ بهتر است یک سری سلسله مراتب را رعایت نمایید.

  • ابتدا برای تمیزکاری باید دستگاه خاموش باشد. به هیچ عنوان دستگاه در حال استفاده را تمیز نکنید. پس از گذشت مدت زمانی و مطمئن شدن از خنکی دستگاه، حال شروع به گردگیری صفحه نمایش لپ‌تاپ نمایید.
  • اگر تنها آلودگی بر روی صفحه نمایش شامل گرد و غبار بود، با زدودن آن تمیزکاری انجام می‌شود. اما اگر لکه‌های سخت و ماندگاری روی آن باشد، کمی دستمال را به سطح فشار داده و یا از محلول آب و سرکه برای تمیزکاری بهره ببرید.
  • در انجام تمیزکاری، به هیچ عنوان فشارهای شدیدی به صفحه نمایش وارد نکنید. از آنجایی که صفحه نمایش از ال ای دی‌های حساسی ساخته شده‌اند ممکن است به ال ای دی‌ها آسیب وارد شود. پس از اتمام تمیزکاری تا خشک شدن کامل صفحه نمایش، از روشن کردن دستگاه جدا خودداری کنید.

سخن پایانی

با مطالعه این مطلب متوجه شدیم که تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ کار چندان سختی نیست. فقط نیازمند توجه و رعایت یک سری موارد است. با تمام این اوصاف بهتر است تمیزکاری صفحه نمایش لپ‌تاپ را پشت گوش ننداخته و در اسرع وقت آن را انجام دهید. همچنین بهتر است به صورت دوره‌ای و مرتب، تمیزکاری لپ‌تاپ را در نظر داشته باشید. اگر جزء آن دسته از افراد هستید که هر روز از لپ تاپ استفاده می‌کنید، باید تمیزکاری هفتگی را در اولویت قرار دهید. در این مطلب تلاش کردیم به شما روش صحیح تمیز کردن صفحه لپ تاپ و از بین بردن لکه‌های مانیتور را آموزش دهیم. امیدواریم برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *