مقالات داوود صابری

هیجان

هیجان، پذیرش ضرر و تکامل تفکر - مقالات سارگوتاپ

هیجان و اشتیاق لازمه یک زندگی موفق و کسب و کاری معتبر می‌باشد. بدون هیجان و شور و اشتیاق، ابتکاری متولد نمی‌شود، همچنین حرکتی به وجود نمی‌آید. لازم است هیجان را بعد از به وجود آمدن، به علم و منطق مجهز کرد تا موجب شکست نشود. قطعاً هیجانی که با دانش منطبق باشد، احتمال شکست را پایین می‌آورد.

اخلاق و فرهنگ

قطعاً وجود اخلاق برای هر انسان با ارزشی، لازم و ضروری می‌باشد. همچنین صاحبان کسب و کار و فروشندگان، برای دوام در امور بیزینسی به رعایت اخلاق نیازمند هستند. اخلاق همانند سیستم عامل در یک سیستم کامپیوتری است. اگر این سیستم عامل درست عمل نکند و یا اگر به روز نباشد، کل سیستم مختل خواهد شد.  حال اگر این سیستم با همان مشکلات فعالیت داشته باشد، قطعاً پر از باگ و خطا خواهد بود. اخلاق‌گرا بودن ما را در جامعه متمایز می‌کند. همه انسان‌ها وجود صداقت، امانت‌داری، درست‌کاری، شرافت و غیره را دوست دارند. زیرا اخلاق به ما قدرت نفوذ در دیگران را می‌دهد. همچنین اخلاق شانس مقایسه را فراهم می‌آورد و این چیزی نیست که از دید انسان‌ها دور بماند.

ضرر شیرین است

روزی که ضرر می‌کنید و متوجه دلیل ضرر کردنتان می‌شوید، یک اتفاق بسیار بزرگ در زندگی شما رخ می‌دهد و آن تغییر می‌باشد. شاید سال‌ها طول بکشد تا بفهمیم که آن ضرر چقدر شیرین بوده است. اصولاً انسان‌ها مشکلات را دوست ندارند. ولی مشکلات و ضررها موهبت‌های زندگی هستند. انسان بدون مشکل رشد نمی‌کند. عظمت انسان با توجه به مشکلاتی که به رفع آنها می‌پردازد، ‌سنجیده می‌گردد. نکته لازم ذکر آن است که باید ضررها را پذیرفت و از آن‌ها درس گرفت. نباید خود را درگیر معضلات و مشکلات نمود، بلکه باید آن‌ها را حل یا حذف کرد و یا پذیرفت.
مردم ما را با دو چیز به یاد می‌آورند. این دو چیز  شامل مشکلاتی است که به وجود آورده‌ایم و یا مشکلاتی است که حل کرده‌ایم. در کل یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت و پیروزی این است که از ضرر نترسیم. تمام ضررها می‌توانند برای ما با آورده‌ای همراه باشند، به شرطی که تسلیم نشویم و به دنبال راه حل درست باشیم.

تقلید

نظرات مختلفی راجع به تقلید وجود دارد. مثلاً بسیاری از افراد بر این باورند که پیروی از آدم‌های موفق، شرکت‌های موفق و یا الگوبرداری از آن‌ها در بیزینس‌ها مفید می‌باشد. ولی تقلید چند ضرر مهم دارد. این ضررها عبارتند از:

۱_ شما دیگر مبتکر و خلاق نخواهید بود یا خلاقیت شما کاسته می‌شود.

۲_ مقلدان در خلا و مشکلات همه با هم ضرر می‌کنند.

۳_ تقلید مختص انسان‌های درجه دو و سه است. یک مقلد هیچ وقت انسان درجه ممتاز نخواهد بود، حتی اگر دارای مدرک دکترا باشد. پس بهتر است همیشه یک راه نرفته را در نظر داشته باشید. شجاعت شما را در انتخاب یک راه نرفته متمایز می‌کند.

نگران آینده نباش

کافیست تنها درست عمل کنید و به این موضوع ایمان داشته باشید که از هر لحاظ خوب عمل کرده‌اید. در این مورد باید از نظر علم روز، اخلاق، ابتکار و … به روز باشید. پس دیگر جای نگرانی نیست. زیرا در این حالت بهترین اتفاق‌ها از بین همه اتفاقات برای شما می‌افتد. شانس هم کم و بیش با شما خواهد بود. به قول دارن هاردی شانس ۴ عنصر دارد‌. این عناصر شامل موارد زیر است:

  • آمادگی: منظور از آمادگی آن است که شما مجهز به علم روز باشید و فعالیت مداوم داشته باشید.
  • نگرش: یعنی شما فقط دنبال چیزهایی می‌روید که به آن اعتقاد دارید‌.
  • فرصت: فرصت لحظه‌ای است که باید آن را شکار کنید، بدون هیچ تاخیر و تعلل.
  • عمل و اقدام: در عنصر عمل و اقدام باید عملگرا و تلاشگر باشید.

آینده در ابهام است، ولی ما اختیار انتخاب مسیر زندگی خود را داریم. ما باید از خود راضی باشیم. پس در این حالت قطعا خوشبخت هستیم و حتماً شانس هم می‌آوریم.

تکامل نرم‌افزاری تفکر

در انسان‌ها یک تکامل نرم‌افزاری ذهنی در حال به وجود آمدن است که با یک لحظه تغییر مسیر فکری، این تکامل فکری از خطی به چند بعدی تبدیل می‌گردد. وقتی انسان‌ها خطی می‌اندیشند، خوب، بد، زشت و زیبا به وجود می‌آید. حال اگر آن‌ها چند بعدی فکر کنند، موضوعات را از نظرات، ابعاد و دریچه فرهنگی متفاوت می‌سنجند. پس احتمالاً بدِ بد، خوبِ مطلق، زشتِ اکید و زیبایِ محض وجود ندارد.
برای آنکه یک پدیده به وجود بیاید، به دلایل مختلفی نیاز است. ولی ما همه دلایل و ابعاد را در تفکر خطی نمی‌بینیم. تفکر خطی ما را غیر منطقی، متعصب و شکننده می‌کند، ولی تفکر چند بعدی ما را منعطف و قوی‌تر می‌نماید. پس باید سعی کرد که هیچ چیز را مطلق خطی ندید.
هیچ پدیده‌ای مطلق نیست. هر چیز ممکن است احتمال داشته باشد. هرگاه شخصی را دیدید که راجع به مطلبی مطلق صحبت می‌کرد، به عقل او شک کنید. شاید یک میکرون احتمال هم موجب ایجاد یک تفکر جدید شود. قطعاً محصول تعصب، با بی‌فرهنگی همراه است و فاصله‌گیری از تفکر را به همراه خواهد داشت. در این رابطه مطالعه مقاله توهم دانستن و نتایج آن خالی از لطف نیست!

ذهنت را آزاد کن

اگر گوشه کوچکی از ذهن برای مدت طولانی درگیر باشد، آثار منفی به بار می‌آورد. باید درگیری‌ها و تعارضات ذهنی را تعیین تکلیف کنیم. اگر این کار را درست انجام ندهیم، تمرکز غیر ممکن می‌شود. طولانی شدن موانع درونی و بیرونی موجب شکننده و آسیب‌پذیر شدن فرد می‌گردد و او را متوقف می‌کند. وقتی قسمت کوچک سلول‌های خاکستری شگفت‌انگیز ما درگیر یک موضوع حل نشده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *